Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, psy mogą jeść mięso jelenia. Jest ono dość podobne do innych rodzajów mięsa, takich jak wołowina. Niemniej jednak sposób przygotowania mięsa jelenia ma znaczenie. Po pierwsze, powinno być ono zawsze całkowicie ugotowane, ponieważ podawanie go na surowo wiąże się z ryzykiem przeniesienia na psa pasożytów z jelenia.. Oto co jeszcze warto wiedzieć o mięsie z jelenia dla psa.
Jak często i w jakiej formie podawać psu mięso z jelenia? Sprawdź ofertę psiechrupki.pl
Jeśli chodzi o ilość, jelenina nie powinna być jedynym mięsem, jakie Twój pies je codziennie. Psy potrzebują zróżnicowanej diety, więc jeleninę traktuj raczej jako smaczny dodatek albo jeden z kilku źródeł białka. Radzimy zacząć od podawania jej raz czy dwa razy w tygodniu, żeby zobaczyć, jak pies reaguje.
Dobra wiadomość jest taka, że obecnie mięso z jelenia dla psa znajdziesz praktycznie w każdej formie. Korzystając ze sklepu https://psiechrupki.pl/, możesz nabyć polecanego przez wielu właścicieli psów suszonego jelenia w paskach. Ale nie ma przeciwwskazań, żeby podawać psu także jelenia w formie suchej, czy mokrej karmy, lub aby dać psu kość z jelenia do zabawy i wzmocnienia zębów.
Czy istnieją jakieś dowody potwierdzające, że mięso z jelenia jest zdrowe dla psa?
Owszem. Znaleźliśmy kilka badań potwierdzających zalety dziczyzny, w tym jeleniny. Według raportu opublikowanego przez Veterinary Dermatology, psy, u których zastosowano dietę eliminacyjną opartą na rzadko spotykanym mięsie, takim jak jelenina, miały znaczącą poprawę objawów alergii pokarmowych. W badaniu przeprowadzonym na grupie 100 psów, aż 56% czworonogów doświadczyło osłabienia się objawów, takich jak świąd i problemy skórne, po przejściu na dietę z jeleniem.
Co więcej, dziczyzna jest coraz częściej wykorzystywana w karmach hipoalergicznych dla psów. Według raportu z rynku karmy dla zwierząt domowych w USA, popularność dziczyzny w karmach wzrosła o 23% w ciągu ostatnich 5 lat. Wynika to z tego, że dziczyzna, w tym jelenina, jest bardziej strawna i rzadziej powoduje nietolerancje niż np. kurczak czy wołowina.
Warto więc rozważyć wprowadzenie jeleniny do diety psa, zwłaszcza jeśli Twój futrzak cierpi na alergie lub nietolerancje pokarmowe. Oczywiście zawsze warto skonsultować się z weterynarzem przed zmianą diety.
Jakie wartości odżywcze ma jeleń?
Jelenina to skarb w psiej diecie. Jest pełna białka, a przy tym mało tłusta, więc warto ją wybrać jeśli Twój pies ma tendencją do tycia. Jeleń bogaty jest też w witaminy i minerały.
A do tego psy po prostu uwielbiają jego smak, więc świetnie nada się, do nagradzania. Na wzmiankę zasługuje naturalne pochodzenie. Jak dobrze wiemy, jelenie żyją w dzikich warunkach, co oznacza, że ich mięso jest mniej przetworzone niż to z hodowli.
Mięso z jelenia – dla jakiego psa będzie odpowiednie?
Mięso z jelenia jest odpowiednie dla psów o wrażliwym układzie pokarmowym, alergików oraz psów na diecie eliminacyjnej. Jelenina jest lekkostrawna i bogata w białko o wysokiej wartości odżywczej, a przy tym rzadko uczula, co czyni ją idealnym rozwiązaniem dla psów, które nie tolerują powszechniejszych źródeł białka, takich jak kurczak, wołowina czy wieprzowina.
Jest szczególnie polecana dla:
- psów z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi – minimalizuje ryzyko reakcji alergicznych,
- psów o wrażliwym żołądku – mięso z jelenia jest lekkostrawne, co sprzyja łagodzeniu problemów trawiennych,
- psów na diecie BARF (Biologically Appropriate Raw Food), czyli surowej diecie, ponieważ jelenina jest naturalnym, dzikim źródłem białka,
- psów aktywnych – wysoka zawartość białka i minerałów wspiera regenerację mięśni i ogólną kondycję.
Mięso z jelenia warto podawać z odpowiednimi suplementami, aby dieta była dobrze zbilansowana.