Jak dbać o sierść psa – kompletny przewodnik

Dbanie o sierść psa to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i komfortu futrzanego przyjaciela. Regularna pielęgnacja pomaga zapobiegać problemom skórnym, zmniejsza ryzyko infekcji, a także zapewnia pupilowi dobre samopoczucie. Jak dbać o sierść psa? Przedstawiamy kompletny przewodnik.

Pielęgnacja sierści psa – 4 podstawowe kroki

Pielęgnacja sierści psa to proces, składający się z wielu etapów, który wymaga od właściciela psa zaangażowania, uwagi, a także systematyczności. Pamiętaj jednak, że odpowiednie dbanie o sierść czworonoga to inwestycja jego zdrowie. Jak zapewnić psu odpowiednią pielęgnację? Przedstawiamy 4 najważniejsze kroki.

Wybierz odpowiednie kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji

Podstawowym krokiem w dbaniu o sierść czworonoga jest wybór odpowiednich kosmetyków. Pies ma inną strukturę skóry i sierści niż człowiek, dlatego nigdy nie stosuj produktów dla ludzi, ponieważ mogą być dla niego szkodliwe. Zawsze wybieraj kosmetyki stworzone specjalnie dla psów.  Podczas ich wybierania zwróć uwagę na ich skład. Naturalne składniki są łagodniejsze dla skóry i sierści psa, a jednocześnie skutecznie je pielęgnują. Natomiast unikaj kosmetyków zawierających sztuczne barwniki, konserwanty, parabeny oraz siarczany, które mogą być szkodliwe dla zdrowia psa. Ponadto dostosuj produkty do rodzaju, a także długości sierści czworonoga. Psy krótkowłose będą potrzebowały innej pielęgnacji, innych kosmetyków niż przedstawiciele ras długowłosych. Jeżeli Twój pupil jest alergikiem, obowiązkowo wybieraj produkty hipoalergiczne, które zminimalizują ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

Oprócz kosmetyków do pielęgnacji zainwestuj we właściwą szczotkę dla swojego futrzanego przyjaciela. Szczotkę należy dobrać do długości sierści pupila.

Cennych rad w tym zakresie udzielił przedstawiciel Poshpaws.pl – butik dla psów

Zadbaj o odpowiednio zbilansowaną dietę

Pielęgnacja sierści to nie tylko dbanie o nią na zewnątrz, ale również od wewnątrz. Zdrowa dieta bogata w niezbędne składniki odżywcze ma ogromny wpływ na kondycję sierści psa. Dlatego zadbaj o odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy pupilowi białko, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, witaminy (A, E, D, B) oraz minerały (cynk, biotyna). W doborze suplementacji poproś o pomoc lekarza weterynarii, który wskaże Ci, jakie witaminy i minerały powinnaś podawać psu.

Regularnie korzystaj z usług groomera

Jeżeli Twój pupil wymaga systematycznego strzyżenia, warto regularnie zabierać psa do profesjonalnego groomera. Groomer zajmuje się strzyżeniem i trymowaniem włosów, usuwaniem kołtunów i martwego włosa, a także kąpie i suszy czworonoga. Ponadto może zadbać kompleksowo o psa, czyszczą mu oczy, uszy oraz obcinając pazury.

Systematycznie sprawdzaj stan skóry czworonoga

Nie od dziś wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego bacznie obserwuj i regularnie kontroluj sierść psa i stan jego skóry. Jeżeli zauważyć niepokojące zmiany, zaczerwienienia, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Weterynarz dokładnie obejrzy pupila, przeprowadzi z Tobą wywiad, postawi diagnozę i na jej podstawie ułoży plan leczenia.

Zaklinaczka Psów
Zaklinaczka Psów
Artykuły: 414